15 شغلی که در بیست سال آینده از بین خواهند رفت

09 خرداد 1398

با پیشرفت تکنولوژی و توسعه اتوماسیون در مشاغل، حسابداران، رانندگان، کارمندان بانک و بازاریابان در 20 سال آینده شغل خود را از دست خواهند داد.

برای برخی مشاغل، آینده به طرزی باورنکردنی پر از تکنولوژی‌ها و در نتیجه فرصت‌های جدید است اما برای عده‌ای دیگر، آینده چندان روشن و خوشایند نخواهند بود. در این مقاله به چند نکته در مورد مشاغل آینده می‌پردازیم.

براساس پژوهشی که در دانشگاه آکسفورد انجام شده است، ۴۵ درصد مشاغلی که اکنون وجود دارند در ۱۰ سال آینده دستخوش تغییر اساسی خواهند شد. برخی به کلی از میان خواهند رفت یا دست‌کم به گونه‌ای تغییر می‌کنند که نیاز با کاهش جدی نیروی کار خواهند داشت.

این مسأله تأثیر عظیمی خواهد داشت بر برنامه‌ریزی شما برای آینده شغل‌تان و همگام کردن خود با تغییر فضای کار. در این مقاله به برخی از مشاغلی خواهیم پرداخت که در دهه آینده و سال‌های پس از آن دستخوش تغییرات بنیادی خواهند شد.

اگر شما اکنون در یکی از صنایع زیر مشغول به کار هستید، این مقاله برای شما هشداری خواهد بود تا به دنبال گزینه‌های جایگزین بگردید. حواس‌تان باشد که ما هشدارمان را دادیم. دیگر خود دانید.

این فهرست ۱۵ شغلی است که در طی ۱۰ یا ۲۰ سال آینده از بین خواهند رفت یا کاملا به ماشین‌ها سپرده خواهند شد و نیروی انسانی از آنها حذف خواهد شد:

شماره یک: راننده‌ها

اجازه بدهید این‌گونه بگوییم که اگر شغل شما شامل رانندگی هر نوع ماشین یا وسیله نقلیه، خودرو یا وسایل حمل بار می‌شود، به‌زودی شغل خود را از دست خواهید داد.

رانندگان تاکسی، رانندگان اتوبوس، رانندگان کامیون، رانندگان اسنپ، پیک‌های موتوری و وانت‌داران، همه در این خطر هستند که در آینده نزدیک شغل‌شان را ماشین‌ها بر عهده بگیرند.

تنها در ایالات متحده ۵/۱۵ میلیون کامیون و ۲ میلیون تریلر در جاده‌ها مشغول به جابه‌جا کردن بار هستند و صنعت حمل‌ونقل حدود ۱۴ میلیون کارمند دارد که ۱۰ میلیون آنها راننده هستند. اینها کسانی هستند که پیش از بقیه شغل خود را از دست خواهند داد. کامیون‌های بدون راننده ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته می‌توانند تردد کنند و نیازی به استراحت ندارند و در حال حاضر تکنولوژی ساخت چنین ماشین‌هایی وجود دارد. پس در نتیجه به دلیل صرفه اقتصادی به زودی جایگزین روش کنونی خواهند شد.

شاید باور نکنید اما از همین حالا دولت آلمان از این ایده پشتیبانی می‌کند و سخت در تلاش است استفاده از کامیون‌های بدون راننده را گسترش دهد.

اگر تصاویر مربوط به ماشین‌های تسلا را دیده باشید می‌دانید که قرار است نسل بعدی این ماشین‌ها کاملا خودکار طراحی شود. خود ایلان ماسک، مؤسس تسلا معتقد است که یکی دو سال زمان لازم است تا تکنولوژی لازم برای ساخت ماشین تسلای اتوماتیک فراهم بشود و بعد از آن، سه سال نیز لازم است تا دولت با تولید انبوه آن موافقت کند.

همه کارخانجات بزرگ ماشین‌سازی به سمت تولید ماشین‌های الکترونیکی و خودکار حرکت کرده‌اند و آن شرکت‌هایی که چنین نکنند، به‌زودی از گردونه رقابت حذف خواهند شد.

در آینده نزدیک، رانندگی کاری شبیه به سوار شدن در آسانسور می‌شود. تنها کاری که لازم است بکنید این است که یک دکمه را فشار دهید و خودرو، شما را به هرجایی که بخواهید خواهد برد.

حال تصور کنید چه بر سر میلیون‌ها انسانی خواهد آمد که تأمین معاش آنها وابسته به رانندگی است؟ این افراد لازم است خودشان را تطبیق بدهند و طی چندین مرحله کار کردن روی مهارت‌های خود، با تغییرات کنار بیایند. شاید اگر شما در سنین ۲۰ یا ۳۰ سالگی باشید این کار چندان دشوار نباشد، اما یک راننده تاکسی که بیش از ۵۰ سال سن دارد آیا می‌تواند خودش را با این تغییر عظیم همراه کند؟

احتمالا بسیار دشوار ایت که چنین فردی بتواند از راندن تاکسی به ساختن یا کار کردن با مدل‌های سه‌بعدی برای دنیای مجازی ارتقا پیدا کند، اما همچنان باید ببینیم چه پیش می‌آید.

شماره دو: کشاورزان

در زمان قدیم شمار کسانی که در حوزه کشاورزی فعال بودند بسیار زیاد بود. این رقم در طی سالیان بسیار کاهش پیدا کرده است.

شاید برخی، کشاورزی را کار شدید بدنی بدانند که در مناطق توسعه‌نیافته، افرادی به آن مشغول هستند اما در مقیاس عظیم، کشاورزی در حال حاضر به طور وسیع مکانیزه شده است و برخی افراد معدود که به طور ویژه آموزش‌ دیده‌اند، ماشین‌آلات سنگین کشاورزی را از درون اتاقک‌ها هدایت می‌کنند. جای آنها گرم و نرم است و سیستم کنترل از راه دور باعث شده مجبور نباشند چندان فشار بدنی تحمل کنند.

در گذشته لازم بود زمین را با کار نیروی انسانی مساحی کرده و نقشه آن را تهیه کنند. همچنین لازم بود افرادی زمین را از علف‌ها بزدایند و آن را بکارند و افراد دیگری محصول را برداشت کنند و به جای مورد نظر انتقال دهند.

امروزه مساحی و اندازه‌گیری به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین یا تصاویر ماهواره‌ای انجام می‌شود. خاک‌ را از قبل در برابر علف‌های هرز مقاوم می‌کنند یا دانه‌هایی که در زمین کاشته می‌شوند به علف‌ها مقاوم هستند. کاشت و برداشت در زمان بسیار کمتری نسبت به گذشته انجام می‌شود و به لطف ابزارها و ماشین‌های تخصصی، به زودی این کار را ماشین‌های بدون راننده انجام خواهند داد.

در آینده نزدیک، کشاورز بودن هم‌سطح بانک‌دار بودن یا مدیر صندوق پوشش ریسک بودن خواهد بود زیرا تنها تعداد معدودی انحصار تولید محصولات غذایی را در دست خواهند داشت.

اگر این حرف به نظرتان مسخره می‌رسد که تنها افراد اندکی انحصار تولید و عرضه مواد غذایی را در دست داشته باشند، شما از خیلی چیزها خبر ندارید! امروزه تنها ۱۰ شرکت بزرگ کنترل تقریبا تمام برندهای غذا و نوشیدنی‌های عمده را در سرتاسر جهان به دست دارند.

هر چه که می‌خورید از یکی از این شرکت‌ها آمده است. این شرکت‌ها عبارت‌اند از نستله، پپسی‌کولا، کوکا کولا، یونیلور، دانون، جنرال مایلز، کلوگز، مارس، اتحادیه غذای بریتانیا و موندلز. اگرچه این حقیقت شک‌آور است، اما بینش درستی در مورد آینده به شما می‌دهد.

شماره سه: ناشران و چاپ‌خانه‌داران

روزنامه چاپی در خیلی جاها از میان رفته است و رسانه‌های سنتی با غلبه اینترنت بسیار ضرر دیده‌اند و کمیاب شده‌اند. دیگر کسی اخبار را از طریق روزنامه دریافت نمی‌کند. اغلب اخبار از راه توئیتر، تلگرام و غیره مستقیما و در لحظه منتقل می‌شوند.

همه نشریه‌های سنتی در تلاش برای بقا هستند و رقابت‌شان نه با یک‌دیگر، بلکه برای زنده ماندن است. بسیاری از مجلات بزرگ و نامدار که خود برند محسوب می‌شوند یا تعطیل شده‌اند یا در آستانه تعطیلی هستند و تمام تلاش خود را برای دیجیتالی شدن به کار گرفته‌اند و البته معلوم نیست این کار نیز آنها را نجات بدهد.

امروزه اطلاعات رایگان شده است و ناشران بسیار اندکی هستند که خوشنامی برندشان باعث می‌شود بتوانند به کار ادامه دهند. بهترین مثال، روزنامه نیویورک تایمز است که توانسته است با پیاده‌سازی موفق یک سیستم اشتراک پولی آنلاین برای خوانندگان خود که می‌خواهند محتوای چاپی آنها را بخوانند، به کار ادامه بدهد.

تصور کنید سایت‌هایی مانند سایت دهکده جهانی توسعه و مهارت بخواهند محتواهای خود را پولی کنند. در فضای اینترنت این کار چندان پاسخگو نیست و هر کس چنین کاری بکند به زودی از گردونه رقابت حذف خواهد شد. در فضای مجازی مبنا بر این است که استفاده از منابع برای همگان به یک میزان آزاد و رایگان باشد و برندهای بزرگ در تلاش هستند جایگاه خود را در محیطی که محتواهای آنلاین حرف اول را می‌زنند حفظ و تقویت کنند.

شما قاعدتا چندان عادت ندارید اخبار خود را از شبکه‌های تلویزیونی دریافت کنید، مگر اینکه پنجاه‌ساله یا بیشتر باشید. پیرمردها اخبار شبکه یک را می‌بینند و جوان‌ها پای موبایل یا رایانه، یوتیوب و توییتر و اینستاگرام را بالا و پایین می‌کنند.

شماره چهار: صندوق‌داران

تنها در ایالات متحده ۸ میلیون انسان شغل‌شان صندوق‌داری یا فروشندگی است. این افراد زودتر از چیزی که فکر کنید شغل خود را از دست خواهند داد.

حتما در ایستگاه‌های مترو دستگاه‌هایی را که هنگام ورود و خروج از حساب مسافران کرایه مسیر را کم می‌کنند دیده‌اید. از این دستگاه‌ها هنوز مسئولی مراقبت می‌کند و گاهی آنها دچار مشکل می‌شوند که باید کسی آن مشکل را برطرف کند. اما به‌زودی زمانی می‌رسد که این دستگاه‌ها کاملا خودکار می‌شوند و برای کار به هیچ نیروی انسانی نیاز نخواهد داشت.

اگر توجه کنید که غول‌های تجاری اکنون به کدام سو حرکت می‌کنند، پی بردن به اتفاقات آینده چندان دشوار نخواهد بود. شرکت آمازون ذخیره غذایی در حدود 14 میلیارد دلار تهیه کرده است و در حال آزمایش طرحی به نام «آمازون گو» است. این طرح یک فروشگاه است که در آن هیچ انسانی مشغول یه کار نیست. خریداران به این فروشگاه وارد می‌شوند، هرچه می‌خواهند برمی‌دارند و خارج می‌شود و همه خریدهای آنها به طور خودکار از کارت بانکی آنها کسر خواهد شد.

اکنون سنسورهای حساس رو به پیشرفت هستند و تنها کافی است آنها در نظارت، اندکی از انسان بهتر باشند تا بتوان آنها را جایگزین انسان‌ها کرد. ماشین‌های صندوق‌دار و گیشه‌داران هوش مصنوعی می‌توانند ۷ روز هفته ۲۴ ساعته کار کنند و هیچ چیز حواس آنها را پرت نخواهد کرد و زندگی خصوصی ندارند که مشکلات آن را به محل کار خود بیاورند!

شماره پنج: آژانس‌های مسافربری

آخرین باری که برای گرفتن بلیط هواپیما به یک آژانس مسافربری مراجعه کرده‌اید چه زمانی بود؟

امروزه بسیاری از افراد برای رزرو بلیط هواپیما، رزرو هتل و تهیه بلیط سفر خود از خدمات آنلاین استفاده می‌کنند.

دیگر لازم نیست نفر سومی برای ما بلیط هواپیما بگیرد یا هتل رزرو کند. می‌توانیم خودمان این کار را آنلاین انجام دهیم، یا حتی از سی‌ری (دستیار سنخگوی دستگاه‌های اپل) بخواهیم این کار را انجام دهد.

شماره شش: کارگران کارخانه

وقتی انقلاب صنعتی به وقوع پیوست، همه افرادی که سر زمین‌ها کار می‌کردند در کارخانه‌هایی مشغول به کار شدند که دستگاه‌هایی می‌ساختند تا زندگی ما را آسان‌تر بکنند. در این فرایند و با پیشرفت تکنولوژی، همین افراد مسئول دستگاه‌هایی شدند که دستگاه‌های دیگری می‌ساختند که آن دستگاه‌های جدید نیاز به نیروی انسانی را در کارخانه‌ها از بین می‌بردند.

برای اینکه تفاوت را احساس کنید، می‌توانید مقایسه کنید که مثلا کارخانه فولکس واگن در صد سال پیش چگونه ماشین تولید می‌کرد واکنون چگونه این کار را انجام می‌دهد.

در گذشته لازم بود چندین نفر دو شیفته کار کنند تا محصول نهایی به دست بیاید. اما امروزه کارگران در محیط کار فقط باید بر کار نرم‌افزارهای ساده نظارت کنند.

یک شوخی جالبی در مورد کارخانه‌های آینده وجود دارد که قابل تأمل است:

در کارخانه‌های آینده تنها یک انسان و یک سگ وجود دارند. انسان برای این است که به سگ غذا بدهد و سگ برای این است که نگذارد انسان به ماشین‌ها دست بزند!

شماره هفت: اپراتورهای تلفن

شاید با این حرف یاد زمانی بیفتید که برای حرف زدن با فرد مورد نظر لازم بود یک نفر به طور دستی خط تلفن شما را به خط دیگری ارتباط بدهد. اما جالب است بدانید هنوز به طور شگفت‌آوری افراد زیادی در نقش اپراتور تلفن مشغول به کار هستند. کار اپراتورها این است که بخش‌های مختلف را با یکدیگر هماهنگ کنند.

در هر بخشی که اپراتور باشید، چه در حوزه آتش‌نشانی، چه صنایع هوایی، چه نیروی انتظامی یا آمبولانس، اکنون فناوری به حدی پیشرفت کرده است که دستگاه‌ها در هر حوزه می‌توانند بهتر از شما و با کارایی بیشتر کار کنند و اکنون در این مرحله هستیم که باید آخرین گام را برداریم و آن این است که بهترین راه انتقال تکنولوژی را بیابیم.

تا همین سه چهار سال پیش برای گرفتن تاکسی باید تلفن می‌کردید. مقایسه کنید با الان که می‌توانید از اسنپ یا سایر اپلیکیشن‌های آنلاین ماشین بگیرید.

وقتی الگوریتم‌ها راه خود به‌سوی تغییر شیوه فعلی اپراتورهای انسانی باز کنند، همه آنها بیکار خواهند شد.

شماره هشت: گارسن‌ها و خدمت‌کارهای رستوران و کافه

البته همه آنها قطعا بیکار نخواهند شد اما خیل عظیمی از آنها شغل خود را از دست خواهند داد.

مسلم است که همچنان در آینده به تعاملات اجتماعی از این دست نیاز خواهد بود. اما در بسیاری از موارد کار این دسته از افراد از این نوع نیست. گاهی فقط می‌خواهید میزی به شما بدهند تا بنشینید و غذای‌تان هرچه سریع‌تر بیاید یا نوشیدنی خود را در کمترین زمان ممکن بخورید و سپس به دنبال کار خود بروید.

همه این کارها را می‌توان با ساختن الگوریتم‌های ویژه و از طریق آی‌پد یا تبلت انجام داد، بدون اینکه نیاز به نیروی انسانی باشد. در سراسر جهان رستوران‌ها و کافه‌ها روز به روز بیشتر به این روش روی می‌آورند.

شماره نه: کارمندان بانک

شاید این خبر شما را ناراحت کند، زیرا خانمی که همیشه در بانک کارهای شما را انجام می‌دهد بسیار خوش اخلاق و خوش برخورد است اما واقعیت این است که دیگر افراد کمتر برای انجام کارهای مالی خود به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و تنها وقتی این کار را می‌کنند که واقعا حضور فیزیکی آنها نیاز باشد.

در غیر این صورت،‌ افراد می‌توانند موجودی حساب خود را روی گوشی همراه خود ببینند. حقوق‌ها مستقیما به حساب افراد واریز می‌شوند و نیازی نیست کسی به طور دستی فرمی را پر کند یا برای گرفتن حقوق خود شخصا به بانک مراجعه کند.

اگر بخواهید پول نقد از حساب خود بردارید، از دستگاه‌های ای‌تی‌‌ام استفاده می‌کنید. حتی می‌توانید برای باز کردن حساب در بسیاری از بانک‌ها از اینترنت استفاده کنید و تنها وقتی به دنبال خدمات خاصی هستید باید شخصا به بانک مراجعه کنید.

شماره ده: سربازان و خلبانان نظامی

صنعت نظامی یکی از صنایعی است که بیشترین تأثیر را از نوآوری‌های فناورانه می‌گیرد و از نخستین جاهایی است که تکنولوژی را به کار گرفته و آن را انتقال می‌دهد.

در روزگار پیشین، سرنوشت جنگ‌ها را کسانی تعیین می‌کردند که بیشترین سربازان را داشتند اما امروزه بحث بر سر بازی تکنولوزی است.

دیگر کسی نیزه به دست و سوار بر اسب به میدان جنگ نمی‌رود و این روش برای جنگ‌های امروزی بی‌نتیجه است. ابزارها، ماشین‌ها و سلاح‌های مدرن می‌توانند هر هدفی را نشان بگیرند و دقیق‌تر از هر انسانی به آن حمله کنند بدون اینکه لازم باشد خلبان یا راننده در خطر قرار بگیرند. در واقع این سلاح‌ها خلبان ندارند و کسی در آن سوی دنیا در دفتری گرم و نرم نشسته که هیچ خطری وی را در آنجا تهدید نمی‌کند و مشغول کنترل این سلاح‌های پیشرفته است.

البته هنوز در جنگ به سربازان نیاز است اما نه آن‌گونه که ما تصور می‌کنیم. تنها گروهی از نیروهای بسیار توانمند و آموزش‌دیده وجود خواهند داشت که در عملیات‌های ویژه و هنگامی که هیچ ابزار تکنولوژی به کار نیاید از آنها استفاده می‌شود.

شماره یازده: کارکنان فست‌فودها

زمانی بود که افراد برای کار کردن در مک‌دونالد ساعتی ۱۵ دلار پول می‌گرفتند. مبلغ واقعا زیادی است. سپس اتوماسیون وارد صحنه شد و بازی را تغییر داد.

اکنون نیز در صورت بروز چنین افزایشی در دستمزدها، نخستین کسانی که ضرر می‌بینند آنهایی هستند که به پایین بودن دستمزد کارگران غیرماهر یا کارگران ساده اعتراض می‌کنند.

زیرا واقعیت این است که کارگران ساده و از آن جمله کارکنان فست‌فودها را ساده‌تر از سایر کارگرها می‌توان با دستگاه‌های اتوماتیک جایگزین کرد و اگر صادق باشیم باید بگوییم این اتوماسیون بالاخره اتفاق خواهد افتاد اما صاحبان امر در این زمینه هنوز نخواسته‌اند اقدامی انجام دهند زیرا نمی‌خواستند در سازوکاری که تا اینجا به خوبی به کار خود ادامه می‌دهد تغییری ایجاد کنند.

اما اگر اعتراض‌ها شدت یابند، ممکن است دولت‌ها واقعا تصمیم بگیرند که اتوماسیون را در همه جا به طور وسیع پیاده‌سازی کنند. غلبه اتوماسیون یکی از عواقب افزایش حداقل دستمزد در کشورهای پیشرفته خواهد بود.

شماره دوازده: بازاریابان تلفنی

شاید شما هم متوجه شده‌اید که تعداد این افراد اکنون نسبت به سابق بسیار کمتر شده است. تمام کسب‌وکار آنها تحت تأثیر تبلیغات هدفمند قرار گرفته است که در سرتاسر اینترنت و روی تمام دستگاه‌های الکترونیک منتشر می‌شوند. به‌ویژه که این تبلیغات براساس اطلاعاتی طراحی می‌شوند که غول‌های تکنولوژی از رفتار شما در اینترنت به عنوان کاربر جمع‌آوری می‌کنند.

همه می‌دانند که فیسبوک یک بنگاه خیریه نیست و از لایک‌ها، کلیک‌ها و فعالیت‌های شما اطلاعات جمع‌آوری می‌کند تا برای هر یک از کاربرانش نمایه‌ای اختصاصی تولید کند و آنها را دسته‌بندی کرده و به سایر شرکت‌ها بفروشد.

هر روز در فضای اینترنت تبلیغات هوشمندتر می‌شوند زیرا در مورد رفتار کاربران می‌آموزند و به همین دلیل است که کار بازاریابان تلفنی از سکه افتاده است.

شماره سیزده: حسابداران و مأموران مالیات

یک نکته در تمام این مقاله روشن شده و آن این است که در آینده تمام مشاغل تکراری و خسته‌کننده از بین خواهند رفت و با الگوریتم‌ها جایگزین خواهند شد.

کار یک حسابدار چیست؟ این است که اطلاعات خام را از شما بگیرد و آنها را سازماندهی کند. این کار را به‌سادگی می‌توان به کمک الگوریتم‌ها انجام داد و به اصطلاح خوراک این است که ماشینی انجام شود.

حسابداران در ایالات متحده به طور متوسط سالی ۶۰هزار دلار درآمد دارند و براساس آمار رسمی در حال حاضر ۳/۱ میلیون حسابدار در آمریکا مشغول به کار هستند. حتی اگر قرار باشد ۱۵ میلیارد دلار صرف ساختن هوش مصنوعی بسیار پیچیده‌ای بکنیم که بتواند کار یک حسابدار را انجام بدهد، این نرم‌افزار می‌تواند در عرض دو سال هزینه ساخت خود را جبران کند.

به همین دلیل است که مهندسان هوش مصنوعی به دنبال آن هستند ماشین‌هایی بسازند که از پس کار حسابداران، وکلا و پزشکان متخصص بر بیایند.

شماره چهارده: دلالان بورس

در پژوهشی که توسط مؤسسه بلومبرگ آنالیز در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی انجام شد، تنها ۱۰ درصد معاملات روزانه بورس در سطح جهان از طریق افراد واقعی انجام می‌شود. بقیه را روبات‌ها انجام می‌دهند.

هر جا که پای پول به میان بیاید، افرادی هستند که سعی می‌کنند کارها را به کمک اتوماسیون انجام بدهند و از رقبای خود پیش بیفتند. بازار بورس یکی از این حوزه‌هاست و بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران جهان پول کافی برای سرمایه‌گذاری در این کار و عملی کردن آن را دارند.

ربات‌ها شما را فریب می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید سهام شرکت خاصی را بخرید. شما به پلتفرم آنلاین مورد نظر خود می‌روید که در آن معامله سهام انجام می‌شود و اطلاعات مورد نظر را وارد می‌کنید و قیمت را می‌نویسید و سپس دکمه خرید را فشار می‌دهید.

در همین حین، ربات‌هایی وجود دارند که بلافاصله متوجه می‌شوند شما می‌خواهید سهام مذکور را بخرید. آنها این سهام را پیش از شما برای خود می‌خرند،‌ بین خودشان آن را خرید و فروش می‌کنند و سپس به قیمت بالاتر به شما می‌فروشند. این واقعیت دنیای خریدوفروش‌های خُرد است که در آن ربات‌ها همیشه موفق‌تر هستند و هیچ کس نمی‌تواند بر آنها پیشی بگیرد.

شماره پانزده: کارگران ساختمانی

آمارها در این زمینه چندان روشن نیستند اما دست‌کم ۲۰۰ میلیون کارگر ساختمانی در سراسر جهان وجود دارد و با روند رو به رشد کشورهای در حال توسعه، به نظر می‌رسد این آمار رو به افزایش باشد. البته این تصور نادرست است زیرا فناوری روز به روز بیشتر و بیشتر در این حوزه نیرومند می‌شود و می‌توان با قیمت کمتر کارهای مشابه را از طریق ماشین‌ها انجام داد.

با پیشرفت تکنولوژی،‌ شاهد هستیم که کارگران ساختمانی نیز به همان سرنوشت کشاورزان دچار خواهند شد. اگر شما در کار ساختمان‌سازی هستید، اگر مالک کسب‌وکار خود نباشید یا به نیرویی متخصصی که نتوان با اتوماسیون جای او را پر کرد تبدیل نشوید، آینده شغلی شما چندان روشن نیست و باید بیشتر مراقب باشید.

این نکات برای جوانان جویای کار که در آغاز زندگی حرفه‌ای خود هستند مهم‌تر است. آنها باید بدانند که دیگر نمی‌توان به شیوه سنتی در مورد مشاغل اندیشید و همه چیز به سرعت در حال تغییر است. باید با تغییرات تکنولوژی همگام شد و بنا به اقتضای زمانه به‌گونه‌ای متفاوت اندیشید، تصمیم گرفت و انتخاب کرد.

اما همان‌طور که گفتیم آینده برای همه تیره و تار نیست. در مقاله در آینده چه مشاغلی زنده خواهند ماند؟ بخوانید که چه مشاغلی تحت تأثیر تب اتوماسیون قرار نخواهند گرفت.

برگرفته از Alux

 واژه‌نامه

Hedge fund

صندوق پوشش ریسک

صندوق‌های پوشش ریسک یا صندوق‌های پوششی که از آنها با عنوان «پوشش سرمایه» نیز یاد می‌شود، حاملان سرمایه‌گذاری و ساختارهایی برای کسب‌وکار هستند که به سرمایه‌گذاران خود امکان حضور در طیف وسیع‌تری از موقعیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری را می‌دهند. چنین صندوق‌هایی توسط یک شرکت حرفه‌ای مدیریتی اداره می‌شوند و غالبا ساختار شرکت مختلط، شرکت مسئولیت محدود یا حامل‌های مشابه را دارند.

صندوق‌های پوشش ریسک عموما به دلیل استفاده از اهرم‌هایی که از سوی نهادهای نظارتی، سقفی برایش تعیین نشده است با صندوق سرمایه‌گذاری مشترک تفاوت دارند و به دلیل اینکه اکثرشان در بازارهای نسبتا نقدشونده سرمایه‌گذاری می‌کنند، با صندوق سهام اختصاصی متمایز هستند.

این سرمایه گذاران عموما مؤسساتی هستند مثل صندوق‌های بازنشستگی، بنگاه‌های دانشگاهی یا افراد بسیار متمول. به عنوان یک شبکه، پوشش سرمایه در طیف گوناگونی از دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند، اما آنها عموماً اوراق نقدشونده را در بازارهای عمومی معامله می‌کنند. آنها همچنین انواع وسیعی از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را به کار می‌برند و از تکنیک‌هایی همچون فروش استقراضی و اهرم مالی بهره می‌جویند.

Oligopoly

انحصار چندتایی

انحصار چندتایی گونه‌ای از ساختار بازار است و به وضعیتی گفته می‌شود که در آن تعداد فروشندگان (خریداران) بیش از یکی باشد و همچنین تعداد آنها آنقدر زیاد نباشد که رفتار هر یک در مورد تعیین قیمت و مقدار تولید، بر سود دیگران تأثیرگذار نباشد.

در بازار انحصار چندتایی، تعداد فروشندگان محدود است. معمولا کالاها (خدمات) تولیدی همگن نیستند و در نتیجه بحث تبلیغات وجود دارد. ورود به بازار و خروج از آن آزاد نیست و همچنین معمولا اطلاعات خریداران با فروشندگان یکسان نیست و در بیشتر مواقع اطلاعات خریداران از فروشندگان کمتر است. مثال‌های بسیاری از این نوع بازار در دنیای واقعی وجود دارد. صنعت خودروسازی، تولید موبایل، بازار محصولات انرژی (نظیر نفت و گاز)، صنایع مواد غذایی و هواپیماسازی تنها نمونه‌هایی اندک از بازارهای انحصار چندتایی هستند.

از آنجایی که در بازار انحصار چندتایی رفتار هر یک از بنگاه‌ها بر دیگری تأثیرگذار است، در نتیجه روش‌های رسیدن به قیمت و مقدار تعادلی معادل حداکثر سود، با توجه به تعداد فروشندگان، ساختار بازار، اطلاعات در دسترس و بسیاری عوامل دیگر متغیر است.


با توجه به رویکردهای نوین در جهان امروز و افزایش رقابت در صنایع مختلف، زمان آن رسیده که از نیروی انسانی تعریف دیگری داشته باشیم و می‌توان، از دیگر عوامل سازمانی همچون سرمایه و غیره، اولویت بالاتری دارد بلکه خود تعیین کننده اثر گذاری و چگونگی بهره برداری از عوامل مذکور می‌باشد.

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree